Pesto Sosu

Fesleğen…ya da yemeklerde, salatalarda, soslarda kullandığımız diğer şifalı bitkiler beni hep büyülemiştir. Üç senedir en çok kullandığım şifalı bitki ve mevsim yeşilliklerini (adaçayı, kekik, keklikotu, biberiye, melisa, fesleğen, maydanoz, dereotu, kişniş, soğanotu, sarımsakotu) kendim yetiştiriyorum. Fesleğen, tek bir tohumdan koca bir çalıya dönüşebiliyor. Bir çok türü var. Bizim reyhan dediğimiz o mor yapraklı bitki de aslında bir fesleğen türü (magic basil). Üç-dört türünü de saksılarda balkonumda tutuyorum ama büyük oranlarda hasadını yaptığım marul yapraklı, İtalyan fesleğeni daha ziyade. Yazın ortasında öyle bir hasat zamanı geliyor ki, günlük ihtiyacı epey aşıyor. Ziyan etmek yerine kışın da kullanmak üzerine ya kurutuyor ya da soslarda kullanmaya çalışıyorum.

Pesto sos aslında malzemeler hazır elinizde varsa kavonozlarca hızlıca hazırlanabilecek bir sos. Martha Stewart‘ın ve Gennaro Contaldo‘nun youtube videolarını arka arkaya izlemiştim mesela ilk kez yapacağım zaman ve Gennaro’nun, fesleğenleri aromalarını kaybetmesinler diye yıkamayı tercih etmeyip doğrudan robota koyuşu ilgimi çekmişti. Sosu yaparken geleneksel olarak kavrulmuş çam fıstığı kullanabileceğiniz gibi ceviz de kullanabilirsiniz. Fesleğenden sonra sostaki en önemli malzeme ise peynir. Kullandığım hiçbir tür peynir parmesanın yerini tutmadı mesela ama elimde parmesan yoksa mecburen eski kaşarla da yaptığım oldu.

Ben Gennaro’nun aksine balkonda kendi saksımda yetiştirmiş olsam da yıkıyorum. Rüzgarla gelen tozun içinde neler var kim bilir!

  • 40 gr fesleğen
  • 55 gr çam fıstığı
  • iki diş sarımsak
  • 85 gr parmesan peyniri
  • 80 ml zeytinyağı
  • yarım limonun suyu
  • (bu ölçüler sadece bir kavanoz için)

Yıkadıktan ve iyiyice kuruladıktan sonra, çam fıstıklarını kavurup soğutuyorum. Ondan sonra sırasıyla sarımsak ve fıstıkları robottan geçiriyorum. Fesleğeni ekleyip tekrar çalıştırıyorum. Burada süreleri kısa tutmak önemli çünkü fesleğeni yakmak istemezsiniz. Yeşil rengini koruması açısından önemli bir detay. Sonra peyniri ekleyip bir önceki adımı tekrarlıyorum. Ardından zeytin yağını ekleyip tekrar biraz çalıştırıyorum. Son olarak limon suyunu ekleyip kavanozlara alıyorum.

Pestoyu yaptığım ev yapımı makarnalarda, pizzalarda çok kullanıyorum. Sabahları da bir dilim ekşi maya siyez ekmeğinin üzerine de çok iyi gidiyor doğrusu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 − two =